Kam to bude?


Blog

STARTUPY a já

Dostávám často otázku, co vůbec dělám za projekty, když o mně není tolik slyšet. Tím mám na mysli ve spojitosti s velkými projekty. A proč se vůbec o startupy zajímám.


Projekty (startupy chcete-li) jsem začal před více jak 10 lety. Jeden z mých prvních startupů byla služba www.webove-sablony.cz. To bylo někdy v roce 2001. Mimochodem dodnes ten web prodává :-). Tak nějak průběžně se začaly dělat weby a začala vznikat forma mého prvního opravdového podnikání - WebSeller s.r.o. Díky vytváření webů a nejrůznějších eshopů, později i projektů na zakázku, jsem získal řadu zkušeností co se týče realizace a organizace. Také jsem samozřejmě získal výrobní kapacity a nějaký kapitál do začátku, díky tomu jsem se rozhodl začít investovat do svých nápadů v mnohem větší míře.


Co třeba hodně lidí neví, tak do "světa" jsem odcházel s mínusem. Neměl jsem v kapse ani korunu. Ba naopak, měl jsem dluhy ve formě úvěrů, nedoplacené sociální a zdravotní z podnikání, a mnohem více. Odešel jsem proto do Brna jako HTML kodér za nástupní plat 11tis Kč. V této práci jsem se vypracoval na několik dalších pozic a po 5ti letech jsem z HPP úvazku odešel, někdy v roce 2007. Odchod nebyl růžový, příjem x desítek tisíc spadl skoro na nulu. Většina toho co jsem vydělal šlo právě do projektů (přítelkyni se to pochopitelně nelíbilo!! Což děkuji za její trpělivost). I dnes se mi stává, že nemám cash peníze. Jsou tak nějak v investicích, projektech :-) O to více je to ale umocněno nadšením pro každý můj projekt. Každý nový projekt mne učí nové věci a to mně neskutečně naplňuje. Je to posedlost.


Za svém online podnikání jsem měl několik úspěšných exitů (mé poslední jsou například prakticky-zivot.cz, fotolis.cz nebo zdravy-svet.cz). Většinou exit byl v řádech desititisíců až statisíců. Single-exit za miliony jsem ještě neměl. Kdybych ale sečetl všechny mé projekty za ty roky, určitě bych milionové hranice pokořil.

1. várka citátů o podnikání od známých osobností

"Žádný podnik nevyroste k velikosti, pokud nevynalezne způsob, jak měnit nádeníky v ředitele."
Tomáš Baťa


"Peníze jsou jako ruce nebo nohy. Pokud je nepoužíváte, přijdete o ně."
Henry Ford


"Lepší, než předpovídat budoucnost, je vytvořit ji."
Bill Gates


"Není hanbou čestný neúspěch, ale strach z neúspěchu."
Henry Ford


"Představivost je mnohem důležitější než znalosti."
Albert Einstein


Více citátů v detailu článku.

8 základních aplikací pro web developery pracující na Mac (OSX)

Když jsem přecházel na Mac, tak pro mě bylo celkem náročné, najít si veškeré alternativy k programům z MS WIN. Teď je to zhruba rok a já se konečně usadil a z toho množství mi vznikl seznam programů, které určitě stojí za to, jako vývojář mít.

Skok tam a zase zpátky

Využil jsem víkend a dal si dohromady pár postřehů, které si myslím, stojí za to zveřejnit. Jsou to dobré i špatné zkušenosti z podnikání, které nejspíš někoho z vás potkají. Když potkaly mě, tak ne vždy jsem se zachoval úplně správně. No, i špatná rozhodnutí mohou být dobrou zkušeností :-).
 

Je jasné, že každý asi reaguje na určité podněty rozdílně. Snad vám těchto pár mých bodů něco dá, třeba budete se mnou souhlasit a třeba také ne. Určitě budu rád, když napíšete, co si myslíte a co potkalo vás.

Koupeme Apple keyboard část 1/2

Nedávno se mi povedla taková šikovná věc a to vylít oslazený čaj na klávesnici. Ani pohotová reakce nezabránila tomu, že 80% cupliků je zalepená a některé písmenka se chovají víc než divně. Například při zmáčknutí "i" se nic nestalo, ale při zmáčknutí "p" se napsalo "ip". Přitom písmeno "o" a všechny písmena kolem "i" fungovali dobře.

Nebo mezerník se ani po vyčištění neobtěžoval vrátit na své místo a obecně cupliky přestaly mít to příjemné dolíhání. Atd. atd.

Tak jsem prohlídl nějaký videa na Youtube, zagooglil a zjistil, že nic moc se s klávesnicí dělat nedá (bez mechanického poškození). Je to zalitý kus kovu s plastem a otevřít to je nemožný. Navíc cupliky sice jdou vytáhnout a očistit, neočistíte tištěné spoje ...

Mé představení startupu Glorie.cz - sociální síť internetového módního nakupování

Dubnová ISB (Internet Session Brno) byla ve startupovém duchu. Představovali jsme si celkem 4 zajímavé projekty. Mezi něma jsem měl i já ten svůj. Na něm momentálně usilovně pracuji, společně s celou mou firmou.

Prezentoval jsem projekt Glorie.cz a celý záznam si můžete prohlédnout na mém YouTube channelu. 


Elektronický podpis PostSignum na Mac OSx a Thunderbirdu

Sepsal jsem si malý návod na instalaci PostSignum elektronického podpisu na MAC (OSx), protože jsem nad tím strávil několik dní a pročetl bezpočet diskuzí. Určitě to budu muset dělat znovu a tak doufám, že tento popis pomůže v budoucnu i někomu jinému než jen mně.


Já si to ještě zkomplikoval tím, že jsem žádost generoval ve Windows 7 a pak se to snažil přemigrovat na OSX. Opravdu to nedoporučuju dělat :-). Appka pro generování žádosti potřebuje Javu, tu naštěstí má OSX v sobě, je možné, že u starších verzí se akorát musí aktualizovat.

Malé review a srovnání služeb na vytváření eshopů - zdarma

Nedávno jsem dělal menší průzkum trhu, jaké má člověk možnosti, když si chce pořídit eshop. Samotný průzkum jsem si rozdělil na tři skupiny, protože ty mě zajímaly.

  • Eshopy zdarma
  • Eshopy za pronájem
  • Eshopy zakázkové

V tomto srovnání začnu první skupinou - eshopy zdarma. Musím říct, že hodně poskytovatelů služeb nabízí "eshop zdarma", i když zdarma není. Dost často se jedná o testovací X denní verzi, která se následně převede na verzi placenou. Tyto služby jsem nesrovnával a budu se jim věnovat v jiném článku. Úplně jsem vynechal opensource systémy.

Začínáme internetový start-up v České republice (VUT Brno)

Má přednáška o internetových startupech v rámci brněnského Barcampu. Přednášení na akademické půdě, bylo pro mne zajímavou zkušeností.


FIO banka a její v některých ohledech zastaralé přístupy

Nedávno jsem řešil s FIO bankou hodně, ale hodně kuriózní případ. Alespoň z mého úhlu pohledu, když se na to dívám jako podnikatel. Co má FIO dobré, je možnost používat virtuální účty. Nevím, jestli je používáte, ale v zásadě se jedná o to, že ke každému běžnému účtu si můžete vytvořit podúčty (zvané "FIO konta"). Tyto podúčty snadno vytvoříte v internet bankingu, zdarma, velmi rychle. Účty mají své číslo a lze na ně posílat peníze, platit s nimi, atp.

123456789101112131415