Kam to bude?


Blog

Bublina jménem digitální nomádství?

Pokud se pohybujete na Internetu, pravděpodobně jste už narazili na tzv. digitální nomádství. Musím se přiznat, že dlouhá léta jsem digitální nomádství ignoroval a to i přes to, že jsem nomádským životem žil.

Už v roce 2008 jsem založil IT agenturu a během jejího rozvoje jsem s radostí kombinoval práci a cestování. A vlastně jsem to měl moc rád. Nicméně teprve poslední dva roky mi je digitální nomádství a vůbec digitální freelancing velmi blízký.

Proč je digitální nomádství na vzestupu?

Představte si, že chodíte do práce, do školy a nebo ještě hůř, jste doma s dětmi na rodičovské. Od rána do večera jste v neustálém zápřahu. A pak najednou začnete sledovat ty skvělé příběhy lidí, jak všechno zahodili a začali cestovat. Své dny tráví na plážích, expedicemi do hor a nebo třeba sjíždějí ledovec v Alpách. A jako třešnička je, že pracují na cestách. Vlastně peníze moc neřeší, protože dělají co je baví.Je jasné, že s takovým popisem a prezentací, se téměř každému podlomí kolena a nachvilku si řekne: “to zní super”.  A obávám se, že právě digitální nomádství se stalo určitou asociací úniku z “reality” a žití jakéhosi snu. Když se podíváte na řadu digitální nomádů, jejich cestovatelské blogy, jejich projekty, všude se dočtete samá pozitiva. Můžete si stáhnout bezpočet e-booků, knížek … “jak začít s digitálním nomádstvím”, “jak se stát …”. Pozitivní proud dává smysl. Čtenář musí být namotivován danou cestu zkusit a ještě lépe díky produktům daného digitálního nomáda. A pozor, neříkám, že je to špatně.

Znáte celou pravdu?

Myslím, že by digitální nomádi měli více hovořit také o svých neúspěších. Proč se jim to nepovedlo. A i když beru digitální nomádství spíše jako životní styl než profesi, je nutné znát všechny klady a zápory.

Digitální nomádství totiž je postaveno téměř vždy na konkrétní profesi. Ideálně té, kterou je možné poskytovat na dálku. A jako každé podnikání, freelancing není ten nejjednodušší způsob na budování kariéry. Získání nových zakázek, plnění termínů, vzdělávání se a ještě řešení daní, pojištění.

Jít životním stylem digitálního nomáda je velmi těžké i když to tak navenek nemusí vypadat. Řada digitálních nomádů bojuje s existenčními problémy (chápejte - finance). Ještě více těžší to mají rodiny, které chtějí také jít tímto životním stylem.

Bublina

A jako každý životní styl i digitální nomádství se vyskytuje v určité bublině. Dle mého názoru je to správné. Bubliny vytváří komunity a komunity pomáhají vytvářet témata o kterých se dá následně diskutovat.

Už jen to, že digitální nomádství jako takové vstupuje do médií a opravdu se o něm hovoří jako o životním stylu, ke kterému se hlásí čím dál více lidí. Ještě před nedávnem bych nevěřil, že se mne na to zeptají třeba z České televize při živém vstupu.


Dokonce bych nevěřil, že budu pořádat jediný Festival digitálních nomádů v Česku. Každým rokem je čím dál větší zájem. Pamatuji si, že jsem dělal pár srazů digitálních nomádů v Brně. Přišlo nás okolo 15 lidí. Seděli jsme v čajovně a povídali si o digitálním nomádství. O tři roky později se o stejné téma zajímal celý Impact Hub v Brně.


Digitální nomádství a digitální freelancing

Dle mého názoru vzniká totiž nový pojem a to je digitální freelancing. Je to alternativa k digitálnímu nomádství. Více se o tom rozepisuji zde. A co vy? Láká vás víc digitální nomádství nebo digitální freelancing? :-)

Zpět